VIETNAM Son Hazırlıklar: Vize, rota, bütçe…

VIETNAM Son Hazırlıklar: Vize, rota, bütçe…

Ramazan bayramını yıllık izinle birleştirince böylesine uzun bir tatili yakın yerlerde harcamak olmazdı. 27 Haziran – 9 Temmuz arasında Vietnamdayım,  planımda en kuzeydeki Hanoi’den en güneydeki Ho Chin Minh City’e (diğer adıyla Saygon) gitmek var, yaklaşık 1500 kmlik bir mesafe. Tabiki bir ksımını lokal uçuşlarla sağlayacağım.

Türk Havayollarının Hanoi ve Saygon’a direkt uçuşları var, bağlantılı uçuşta tercih edilebilir, fakat açıkçası arada çok büyük fiyat farkı olmadığını ve sadece uçuş süresinin kısalığı değil, erken varış ve geç kalkış saatleri de hesaba katınca epeyce gezecek zaman kazanacağımdan THY’yi tercih ediyorum.

Vietnam seyahat planlamasının en zorlu kısmı vize konusunda bilgi edinmekti.  10 yıl öncesine kadar Türkiye’ye vize uygulamazken henüz nedenini çözemediğim sebeplerden Vietnam vize uygulamaya başlamış. (Söylentiler Türklerin kötü işlere buluşması ve Vietnam hükümetinden  bazı yetkililerin Türkiye’de yaşadığı olumsuz deneyimler sonrası şartların değiştiği yönünde yoğunlaşıyor.) Araştırmalarıma göre vize almak için iki seçenek var:

  1. Ankara Vietnam büyükelçiliğine başvurmak ki bu aslına bakarsanız Schengen gibi vizelere kıyasla oldukça kolay, sadece biraz maliyetli 130 USD
  2. Kapıda vize almak 25 USD

Konsolosluktan vize almak:

  1. Link tıklanarak Online Vietnam Vize formu doldurulur, çıktısı alınır.
  2. Pasaport, form, 1 adet fotoğraf, vize ücreti, uçak bileti ve konaklama detayları bir zarfa konarak kargo ile konsolosluğa gönderilir.
  3. Yaklaşık 15 gün sonra tarafınıza UPS ile vize pulu yapıştırılmış pasaport geri gelir.

Konsolosluk normalde 1 aylık vize ücreti alsa da uçak biletinizde belirtilen süre kadar vize veriyor. Çok girişli vize alacaksanız formda belirtmeli ve ona göre ücret eklemelisiniz. Ücret bilgisi için telefon açıp teyit etmeniz de fayda var. Mail / telefon ile sorularınıza dönüş yapıyorlar.

VİETNAM BÜYÜK ELÇİLİĞİ
Adres: 414 Sokak, No: 14, Birlik Mahallesi,06610 Çankaya, Ankara, TURKEY
Tel:  + 90 (312) 446 8049
Faks: + 90 (312) 446 5623
Email: dsqvnturkey@yahoo.com
Konsolosluk bölümü: dsqvnturkey@gmail.com
Hotline: +905346375328
Web adresi: www.vietnamembassy-turkey.org

Kapıda vize almak:

Daha az maliyetli görünse de kapıda vize alabilmek için Vietnam’daki bir seyahat acentasından size sponsor olacağına dair bir davet mektubuna ihtiyacınız var.  Bir çok firma 15- 25 USD karşılığı  bu hizmeti internet üzerinden sağlıyor. Tripadvisor benzeri bir kaç siteden aldığım yorumlara göre güvenilir olduğunu düşündüğüm bir kaç firma ile iletişime geçtim, hatta bir tanesine ödeme bile yaptım fakat Vietnam Göçmen Bürosunun kuralları gereği Türkiye için yardımcı olamadıkları şeklinde dönüş yaptılar, paramı da iade ettiler. Bazıları ise Türkiye için konsolosluk kadar fiyat çektiler. Açıkçası oraya kadar uçup, kapıda vize sorunu nedeniyle takılma riskine girmek istemediğimizden konsolosluk üzerinden başvurmayı tercih ettik.

Gene de denemek isteyenler var ise en uygun fiyatı sunan acenteyi paylaşmak istiyorum, kendileri bir rehber arkadaşın tavsiyesidir. FocusTravel‘dan Mr. Lap Nguyen’e mail atabilirsiniz:  inbound@focusvietnam.com Bize 65 USD fiyat verdiler + kapıda yine 25 USD pul parası ödeniyor.

Bu arada önemle altını çizmek istiyorum, kapıda vize sadece havalanında var!!! Eğer karayolu ile geçecekseniz kesinlikle gitmeden vizeyi temin etmeniz gerekiyor.

13 gece – 14 günlük tur programımız: (Detaylarını ayrıca yazacağım ama ana hatlarıyla şu şekilde olacak)

4 gece Saygon (Ho Chi Min City)
3 gece Hoi An
2 gece Hue
2 gece Hanoi
1 gece Halong Boat

Bütçe ise an itibariyle kişi başı 1305 USD

Vize: 130 USD
THY yollarının en ucuz Hanoi uçağı : 710 USD
12 gece kahvaltı dahil 3 * otel konaklama: 340 USD çift kişilik oda ( kişi başı 170 usd)
1 gece fullboard Halong Bay Cruise : 300 USD (kişi başı 150 usd)
3 adet Vietnam Airlines ile yurtiçi uçuş: 145 USD (Hanoi –> Saygon ; Saygon –> Danang ; Hue –> Hanoi)

Buna daha sonra öğle / akşam yemekleri, gidilen yerlerdeki turlar, müze ve ören yeri ücretleri, transfer, şehir içi ulaşım ve tabi ki hediyelikler dahil olacak.

Hakkında esrasakin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top