SAYGON: Sokak Lezzetleri

SAYGON: Sokak Lezzetleri

Saygon ziyaretinin olmaz olmazlarında biri kesinlikle “Saigon Street Food Tour”  yani Saygon sokak yemekleri turu ve bu turu oldukça düşük bir bütçe ile ve kişiye özel (yani bir grubun parçası olmadan) saigonfreewalkingtours üzerinden gerçekleştirmek mümkün. Turun en keyifli tarafı Vietnam’a özgü yerel lezzetleri tatmanın ötesinde bir Vietnamlı gibi çılgın trafiğin içinde motor üstünde geziyor olmak.

Turun rehberliğini yapan üniversite öğrencileri gelip sizi otelinizden akşam 6 civarında alıyor. Yapacağınız tek ödeme motor için benzin ücreti olan 70.000 VND ve tabi ki ne yiyip içiyorsanız, gittiğiniz mekânlarda ödüyorsunuz. Öğrenciler genelde çok bir mahcup oluyor, onlara da ısrar edip ısmarlamayı atlamayın.

saigonfreewalkingtours ile Saygon Street Food Tour

Önce sokak restaurantlarından birine götürüyorlar, genellikle domuz, tavuk, et, karides vb deniz ürünlerinden oluşan seçenek ile  pilavdan oluşan menüden istediğinizi seçip yiyorsunuz. (32.000 VND)

Akşam yemeği açık büfe :)

Sonra sizi şehir merkezine, trafiğe kapalı Nguyen Hue caddesinin olduğu bölgeye götürüyorlar.  Burada sizi poşetlerde satılan ve her türlü meyveden yapılan soğuk çaylar bekliyor. (12.500 VND) Biz Tra dao (şeftalili çay) ve Tra sua bac ha (sütlü naneli çay) denedik.

Yürüyüş ve bilgilendirmenin ardından bir sonraki lezzet durağına gidiyoruz: “Pirinç Pizza” denemeye.  Pirinç kağıtları üzerine seçtiğini malzemelerin konduğu pizza olduk çıtır ve lezzeti. Bir tane tadına bakalım derken ikinciyi isteyiveriyoruz. (16.000 VND)

Pirinç kağıdı üzerine seçtiğimiz malzemelerle yapılan pizza çıtır çıtır

Bir sonraki durak Saygon nehrinin diğer tarafı, Thu Thiem tünelinden geçip eşsiz Saygon gece manzarasını Bo song Sai Gon’dan seyrediyoruz.

Saygon nehrinin diğer tarafından Saygon manzarası

Son durak CA-REM dondurmacısı , burada Hindistan cevizi içine yerleştirilmiş dondurmanın tadına bakıyoruz. (35.000 VND) Tatlı ile kapanışı yaptıktan sonra rehberlerimiz gece 10 civarı  otelimize bırakıyorlar.

Tabi ki yanında pirinç ile ikram edilen Hindistan cevizli dondurma

Hakkında esrasakin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top