San Fransisco – To do

San Fransisco – To do

San Francisco’nun yaz kış aynı sıcaklık değerlerinde bir şehir olduğu söylendi. Yaz olmasına rağmen güneş çekildikten sonra oldukça serin, üşüten bir hava sarıyor etrafımızı, güneş çıktığında ise fazla bunaltmayan bir bahar havası var. Fakat çok enteresan ki sabah ilk saatlerinde muazzam bir sis dalgası sarıyor dört bir yanı. Bilenler bilir San Fransisco’nun simgesi Golden Gate köprüsünün en ünlü fotoğrafları sis perdesinin ardında uzanan haliyledir köprünün.

Haftanın 5 günü gönüllü çalışıp tüm yorgunluğumuza rağmen geriye arta kalan zamanlarda şehri keşfemek üzere programladık kendimizi.  1937 yılında yapımı tamamlanan 2.73 km lik kırmızı renkli Golden gate köprüsü  yapıldığı dönemin bir çok rekorunu kırmış çeşitli özellikleri ile: En uzun asma köprü, en uzun ayak, en kalın halat …vs Biz üzerinden yürüyerek geçtik, aklınız varsa bisikletle geçmeyi tercih edin 😉

To do listemiz oldukça kapsamlı:

– Karl Maiden ve Michael Douglas’ın başrollerini paylaştığı ve 70 li yılların oldukça popüler polisiye dizisi “San Fransisco Sokakları”.  İnanılmaz inişli çıkışlı sokakları ve en tepe noktalardaki manzaraların keyfini çıkarmak için en akıllıca yolu Cable Car’lar.

– 90 yıllarda oldukça popüler olan İkiz tepeler dizisinin geçtiği var sayılan Twin Peaks

– ABD nin en ünlü hapisanesini barındıran San Fransisco körfezinin 2.5 km açığındaki Alkatraz Kuşçusu filmi ile tanıdığımız Alkatraz adası. Hapisane şu anda faal değil, turistik amaçlı geziler düzenleniyor.

– Fisherman’s Wharf ve Pier 39 alışveriş yapmak, keyifli bir yemek yemek ve tabiki deniz aslanlarının görmek için  uğranması gereken bir rıhtım, bu kadar çok deniz aslanını hiç birarada görmemiştim.

– Castro: İki erkeği (iyi giyimli iki erkeği) öpüşürken ilk kez gördüğüm , gay friendly müthiş renkli semt. Bu arada öğrendimki dünyadaki gay friendly olan şehirler sıralamasında San Fransisco top 1, Barcelona ise top 2  🙂

– China town: Amerikan filmlerini izlerken Çinlilerin yaşadığı bir şehir sanıyordum meğer her şehirde bir Chinatown varmış. Tabiki sadece Çinliler ve onların yedikleri garip yiyecekler, ucuz hediyelikler var.

– Japan town: Kampta tanıştığım Japon arkadaşım sayesinde ilk sushi deneyimim. İyi ki bu deneyimi bir Japon ile yapmışım, hayal kırıklığı olsaydı bu leziz deneyimi bir daha yaşamak istemeyecektim. Japon mutfağı kesinlikle favorilerim arasına girdi.

– Little Italy: Adı üzerinde burada da aİtalyan asıllı Amerikalılar yaşıyor, dolayısıyla etrafta bir çok Italyan restaurantı var.

– Painted Ladies: Bizim Ev olarak bildiğimiz “Full House” dizi fragmanında gördüğümüz ah ah diye iç geçirdiğimiz Viktorya evleri de yine San Fransisco bölgesinde bulunuyor.

-Downtown: Adı üzerinde şehrin merkezi.

San Fransisco Civarında

– Yosemite Milli Parkı: Yıllarca Windows backgroundlarına konu oluş doğa ananın hediyesi bu parka araç ile gidiş 4 – 5 saat civarında sürüyor.

– Redwood Milli Parkı: Yaşları 700 – 800 olduğu tahmin edilen ve dünyanın en uzun Sekoya ağaçlarını barındıran milli park. Adından anlaşılacağı üzere ağaçların rengi (gövdeleri) kızıla çalıyor. Arabayla 5 – 5.30 saat uzaklıkta.

Hakkında esrasakin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top