Maldivler – Nerden Başlasak?

Maldivler, turkuaz mavisi suları ve su üstü villalarıyla hayalini kuran herkesin cenneti gibi görünüyor. Ancak, unutulmaz bir tatil planlamadan önce birkaç önemli detayı bilmek önemli.

Otel Seçimi

Peki otel seçimini yaparken nasıl karar vereceğiz ? Ayıracağımız bütçe de bir sorun yok ise işimiz kolay diye düşünebilirsiniz fakat yine de dikkat edilmesi gereken bir kaç noktayı paylaşmak istiyorum.

Adaları iki şekilde gruplayabiliriz. 

Birinci grupta, yerel halkın yaşadığı birden fazla otel, restaurant, dükkan barındıran adalar yer alıyor. Bu adalarda konaklama daha uygun fiyatlara yapılabilir. Buna karşın Maldivler müslüman bir ülke olduğundan içki satışı yoktur. Sadece bikini beach tabir edilen plajlarda bikini giyilebilir. Plaj dışında daha muhafazakar giyinmeniz beklenmektedir.

İkinci grupta ise genellikle tek bir işletmeye ait ada ya da adalar takımı yer almaktadır. Fiyatlar kıyasla daha yüksek, fakat ihtiyaç duyulan tüm imkanlar ve servisler ödediğiniz miktarla ilişkili olarak sunulmaktadır.

Hayat tarzınıza ve bütçenize göre lokal veya özel adalardan birinde kalmaya karar verdiniz. Peki adaya ulaşım nasıl, ne kadar sürüyor ve ek bir maliyeti var mı? 

 1. Bazı adalara 15-20 dakikalık bir speedboat ile ulaşılabilirken, bazıları için pırpır uçak bazıları için ise uçak + speedboat gerekebiliyor. 
 2. Ulaşımın paylaşımlı olup olmaması fiyatı etkiliyor. 
 3. Önemli bir nokta ise kimi adalara belli saat aralıkları dışında ulaşım bulunmaması, ya da gün içerisinde sadece belirli saatlerde transferlerin sunulması. Dolayısı ile uçağınızı buna göre organize etmeniz ya da saati uymayacak otelleri elemeniz gerekebilir.
 4. Kişi başı tek yön 80 ile 650 USD arasında çok geniş bir aralıkta transfer maliyeti söz konusu. Çocuklar için genellikle tam fiyata yakın ücret talep ediliyor. 
 5. Çoğu otel transfer maliyetini otel fiyatına dahil etmiyor. Bazı oteller ise en az 4-5 -7 gün konaklama durumunda transfer ücreti almıyor.

Özetle çok uygun bir otel bulup sevindiğinizde ek olarak 1000 USD gibi bir transfer maliyeti doğabilir. Ulsaşım için harcayağınız sürede cabası. Aman dikkat!!!

Transfer konusunu netleştirmek için otellerle direk iletişime geçebilir ya da booking.com’da soru cevap kısımlarını inceleyebilirsiniz. 

Oda seçimine gelince kuş bakışı fotoğrafları incelemenizi, hatta otelle iletişime geçmenizi önerebilirim. Maldivler tropikal iklime sahip aynı zamanda açık okyanusta yer alan adalar takımı olduğundan hava, dolayısı ile okyanus şartları gün içerisinde epey değişken olabiliyor.  Okyanus manzaralı bir su üstü oda seçip dalgalardan dolayı odanızdan denize giremeyebilirsiniz.  Özellikle küçük çocuklarınız varsa kendine ait mini havuzları olan villaları tercih edebilirsiniz. Çok fazla yürümek istemiyorsanız su üstü yerine denize sıfır beach villalar da iyi bir alternatif olabilir.

Sheraton Maldives Full Moon Resort & Spa’daki deneyimime ait yazıya bu linkten ulaşabilirsiniz.

Gitmeden Önce

 1. Maldiv Türklerden vize istemiyor fakat hem giriş hem çıkışta bir form doldurmanız bekleniyor. Bu formu uçuşunuz öncesi online doldurmanız gümrük kontrollerinde hızla ilerlemenizi sağlayacaktır.
 2. Maldivliler müslüman ve muhafazakar bir ülke, lokal adalarda kalacaksanız buna uygun şekilde giyinmeniz beklenecektir. Gideceğiniz adada bikini beach yok ise yanınıza mayo almanız önerilir.
 3. Yine müslüman ülke olmasından ötürü yanınızda alkol götüremezsiniz hatta Duty Free’lerde de uçuşunuz Male’ye ise alkol satışı yapılmıyor. Resort otellerde içki satışı var. 
 4. Sri Lanka – Maldivler arası 1,5 saatlik bir uçuş olduğundan tur şirketlerinin çoğu bu iki ülkeyi birden ziyaret edecek şekilde tur planı çiziyor. En az 10 gün ayırabilecekseniz önce Sri Lanka sonra Maldivler olacak şekilde iyi bir planlama yapılabilir. Sri Lanka notlarına buradan ulaşabilirsiniz.
 5. Yapılabilecek en iyi aktivitelerden biri kesinlikle snorkel, kalacağınız otelde bu imkan var mı ücretli mi teyit edin.  Yoksa mutlaka gitmeden temin edin. Palet kullanmayacaksanız sert tabanlı deniz ayakkabısı kullanmanız tavsiye edilir.
 6. Maldivlerde özellikle tehlikeli olabilecek su altı canlıları ve karşılaştığınızda nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgi edinin. 

Hakkında esrasakin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top