Ho Chi Minh City: Nam-ı Diger Saygon

Saygon olarak bilinen Vietnam’ın en büyük şehri bugünkü adını Vietnam bağımsızlık hareketinin önderi ve Vietnam Demokratik Cumhuriyeti’nin ilk başkanı Ho Chi Minh ’ten (Işığa Kavuşturan) alıyor.

10 milyonu aşan nüfusuyla Vietnam’ın en metropolit kentlerinden biri olan Saygon oldukça küçük yüzölçümüne karşın ülkenin ekonomisine en büyük katkıyı sağlayan şehirlerinden biri.  Mayıs – Ekim ayları yağışlı, diğer aylar ise kuru sezon olmak üzere iki mevsim söz konusu. Sıcaklık tüm yıl ortalama 27-28 derece dolaylarında, en yüksek sıcaklığın 40 en düşük sıcaklığın ise 13 derece olduğu söyleniyor, rutubet oranı oldukça yüksek.

Havaalanında şehir merkezine gitmek için  #49 shuttle bus (40.000 VND) veya #109 nolu halk otobüsleri  (20.000 VND) kullanılabilir. Yolculuk yaklaşık yarım saat sürüyor.

Ben Thanh marketinin yakınlarında yer alan 3 yıldızlı Ben Thanh Boutique otelimizi booking.com dan ayarladık.  Otelin lokasyonu Backpacker’s Area olarak bilinen genellikle turistlerin konakladığı; kafe, restoranları ile capcanlı olan bölge ile Saygon şehir merkezinin tam ortasında yer alıyor. Böylelikle her iki tarafı da yürüyerek gezmek oldukça kolay oldu. Burası aynı zamanda halk otobüslerinin merkez istasyonlarından biri, şehirde henüz aktif bir metro  ağı olmadığı için otobüs duraklarına yakın olmak oldukça önemli.

saygonbenthanh

Ben Thanh market her türlü giyecek,  el yapımı veya hediyelik eşyanın bulunduğu ayrıca lokal yiyeceklerin yerinde yenip, satın alınabileceği tipik bir kapalı çarşı. Gecenin ilerleyen saatlerinde market kapanıyor fakat bu sefer etrafında tezgahlar kuruluyor. Vietnamlıların genellikle kahvaltı için tercih ettiği meşhur noodle çorbalardan birini denemek isteyenler marketin yanındaki Pho 2000 Noodle House’da  sebzeli / tavuklu / etli noodle çorbaları deneyebilir. (80.000 VND)

Üniversite öğrencilerinden oluşan bir grup hem İngilizcelerini ilerletmek hem de yaşadıkları şehri tanıtmak amacıyla ücretsiz olarak yarım günlük kişiye özel turlar düzenliyorlar, bu turlardan biri veya daha fazlasına katılmak için tek yapmanız gereken saigonfreewalkingtours adresine girerek yapmak istediğiniz turlar için kayıt olmak. Whatsapp üzerinden iletime geçiyorlar. Biz gündüz 4 saatlik yürüyüş ve müze ziyaretini içeren “Saigon City Tour” ve gece yine 4 saatlik fakat bu kez motor üzerinde hem şehri gezip hem de yemeğinden tatlısına her türlü sokak lezzetlerini deneme şansımızın olduğu “Saigon Street Food” turlarına katıldık ve oldukça memnun kaldık.

Şehir merkezinde rahatlıkla yürüyerek ziyaret edilebilecek yerler aşağıdaki gibi ve bu mekanların bir çoğu yürüyüş turuna dahil:

 • Yeniden Birleşme Sarayı (Reunification Palace)
 • Savaş Kalıntıları Müzesi (War Remnants Museum)
 • Saygon Opera binası
 • Notre Dame katedrali
 • Merkez Postane
 • Ho Chi Minh belediye sarayı (City Hall)
 • belediye sarayın karşısındaki trafiğe kapalı Nguyen Hue caddesi ve civarı
 • Skylender olarak da bilinen şehrin en yüksek binası Bitexco Finans Kulesi (Financial Tower)

Yeniden Birleşme Sarayı: Vietnam Savaşı esnasında Güney Vietnam başkanının evi ve ofisi olan saray, İstanbul’daki saraylara kıyasla oldukça sade ve temel ihtiyaçları giderecek nitelikte. Konferansların, diğer devlet büyüklerinin ağırlandığı salonlarda , masa ve sandalye dışında pek fazla eşya bulunmuyor. En alt katta savaş planlarının yapıldığı, saldırılara dayanıklı odacıklar bulunuyor.  Savaşın son yılında bahçesine düşen bombanın oluşturduğu çukur  da görülecekler arasında. Savaşı bitiren ise ana kapıyı yıkan bir Kuzey Vietnam t-54 tankı olmuş. (Her gün 07:30 – 11:00 13:00 – 16:00 30.000 VND)

reunificationpalace

Savaş Kalıntıları Müzesi: Başta Vietnam savaş kalıntıları olmak üzere, Fransız sömürgecilerin yer aldığı Indochina savaşına aitte kalıntıların bulunduğu müzede UH-1 “Huey” helikopteri, an F-5A avcı uçağı, a BLU-82 “Daisy Cutter” bombası, M48 Patton tankı, A-1 Skyraider, ve A-37 Dragonfly bombardıman uçağı görülebilir. (Her gün 07:30 – 12:00 13:30 – 17:00 15.000 VND)

Saygon Opera Binası: Fransız mimarisinin bir örneği olan ve 1897 yılında inşa edilen bina ancak 1975 yılından sonra tiyatro ve opera salonu olarak kullanılmaya başlanmış. Gösteriler ve bilet için tıklayın.

saygonoperahouse

Fransız kolonilerin kullanımı için 1880 yılında inşa edilen Roman Katolik Kilisesi Notre Dame Katedrali 58 metre yükseklikteki kuleleri ve Fransa’dan getirilen kiremit taşlarıyla oldukça dikkat çekiyor. Saygon’da Budisim, Taoizm ve Konfüçyüsçülük’ten sonra en yaygın inanış %10 çoğunlukla Roman Katolikliği.

DCIM120GOPRO

Vietnam’ın Fransız Inchochina’sına bağlı olduğu dönemde inşa edilen Saygon Merkez Postanesi hem Gotik hem Rönans hem de Fransız etkilerini taşıyor. Postanede iki büyük harita yer alıyor bunlardan biri Güney Vietnam ve Kamboçya’daki telgraf hatlarını gösteriyor diğeri ise Saygon ve çevresini.

saygonposoffice

1908 yılında inşası tamamlanan Ho Chi Minh Belediye Sarayı, ziyarete açık değil fakat özellikle gece ışıklandırması ile turistlerin fotoğraf çekmek üzere geldiği popüler mekânlardan biri. Sarayın tam karşısındaki parkta ise Ho chi Minh diğer adı ile Ho Amca’nın da bir heykeli bulunuyor.

hochiminhcityhall

Oldukça geniş ve trafiğe kapalı olan Nguyen Hue caddesi belediye sarayının karşısında yer alıyor ve Saygon nehrine kadar uzanıyor. Geceleri  Vietnamlı aileler ile cıvıl cıvıl olan caddeden sahile doğru inerken sol kolda 42 numarada yer alan ve balkonlarıyla dikkat çeken bir bina var . O balkonların her biri aslında birer cafe. Vietnam kahvesi içmek isteyenler için güzel bir mola yeri olabilir. Şehir turu yaptığımız Vietnamlı kızlar özellikle Boo Cafe’de pamuk şekerli içeceği tavsiye etti. Bu caddeyi dik kesen caddelerde keşfe değer. Yemek yemek için oldukça fazla alternatif var. Uzakdoğu mutfağı popüler olmakla birlikte, Avrupa mutfağı severlere uygun restoranlarda bulmak mümkün.  Bizim en favori restoranımız Le Thanh Ton caddesindeki barbekü mekanı 5KU Station oldu.

saygonnguyenhue

68 katlı ve 262 metre yükseklikteki Carlos Zapato imzalı Bitexco Finans Kulesi  Saygon’un en yüksek, Vietnam’ın ise üçüncü en yüksek binası (fotoğrafta en soldaki bina). Binanın Skydeck olarak isimlendirilen 49. Kattaki teras 200.000 VND karşılığında ziyaret edilebiliyor ve 360 derecelik bir görsel şölen sunuyor. Bu ücreti vermek yerine 50. kattaki Cafe EON veya 51.kattaki EON HELI BAR da bir şeyler içip ek bir ücret ödemeden manzaranın tadını da çıkarabilirsiniz.

saygonview

Unutmadan masaj severler bu şehre bayılacak, her yerde irili ufaklı masaj salonu bulunuyor. Dileyen tüm gün yürüyüp şişen ayakları için sadece ayak masajı bile yaptırabilir. Sıra dışı bir masaj deneyimi için ise Backpacker Area bölgesindeki Vietnam Geleneksel Masaj Enstitüsü tercih edilebilir. Burada HCMC Körler Derneği üyeleri tarafından saati 80.000 VND’ye tüm vücut masajı yaptırılabiliyor. (185 D Cong Quynh District 1, 08:30 – 20:00)

Ulusal kahraman Phạm Ngũ Lão’dan ismini alan sokağın bulunduğu bölge turistler tarafından “Backpacker’s Area” olarak biliniyor. Akşamları cafe – barlarda takılmak, sokak yemeklerini denemek,  diğer turistlerle kaynaşmak, bütçeye dost konaklayacak hostel, pansiyon bulmak için uygun bir yer. Sokak boyunca kıyafet, hediyelik eşya satan mağazalardan alışveriş yapabilir, Cu Chi Tünelleri, Mekong Delta gibi turlar için rezervasyon yaptırabileceğiniz acentelerle görüşebilirsiniz.

saygonbackpakers

Saygon’daki ikinci büyük popülasyona sahip ırk olan Çinliler, Cholon olarak bilinen District 5’te (Chinatown) yaşıyorlar. Ben Thanh Market’in bulunduğu meydandan kalkan #1 nolu otobüsle Chinatown’a gidip, sokaklarında kaybolabilir, genellikle toptancılara hitap eden Bin Tay Market’i ve aşağıdaki tapınaklardan (Pagoda) bir veya bir kaçını ziyaret edebilirsiniz:

 • Ba Thien Hau Pagoda (Taoist – 710 Nguyen Trai)
 • Khanh Van Nam Vien Pagoda (Taoist – 269/2 D Nguyen Thi Nho)
 • Quan Am Pagoda (Budist – 12 D Lao Tu)
 • Phuoc An Hoi Quan Pagoda ( Taoist – 184 D Hong Bang)
 • Tam son Hoi Quan Pagoda (Taoist – 118 D Trieu Quang Phuc)
 • Ong bon Pagoda (Taoist – 264 DL Hai Thuong Lan Ong)
 • Nghia An hoi Quan Pagoda (Taoist – 678 D Nguyen Trai)
 • Ha Chuong Hoi Quan Pagoda (Taoist – 802 D Nguyen Trai)

saygonchinatown

saygonchinatown2

Hakkında esrasakin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top