48 Saatte Buda ve Pest

48 Saatte Buda ve Pest

Danube olarak da bilinen Tuna nehrinin, ikiye böldüğü BUDA ve PEŞT, 10 milyon nüfuslu Macaristan’ın 2 milyon nüfusu ile en kalabalık nüfusuna sahip ve en güzel şehirlerinden biri.  1989’lara kadar demokratik düzene geçememiş olan Macaristan’ın tarihi acılarla dolu.

Asya’dan bu topraklara göçen Macarlar uzun yıllar Roma imparatorluğu hükümdarlığında yaşamış.  Viyana kapılarına dayanan Osmanlıların 150 yıllık hükümdarlığı boyunca yaşantılarına müdahale edilmemiş ama vergi ödemekle yükümlü olmuşlar. Osmanlıların yerini Germenler ardından da komünist ve kanlı rejimi ile Ruslar almış. Macaristan hem birinci hem ikinci dünya savaşında kaybeden taraf olmuş, Yahudi soy kırımında büyük payı bulunuyor. ……

Budapeşte havalimanından şehir merkezine inmek için bir kaç farklı alternatif var:

  • Sabah 4:00 ile gece 23:00 arası havaalanınından çıktıysanız, çıkar çıkmaz solda 200E otobüslere binip son durak Kőbánya-Kispest de inebilirsiniz. Oradan M3 numaralı mavi hatlı metroya geçilerek Újpest Központ durağından şehir merkezine geçebilirsiniz. Eğer farklı bir yere gidecekseniz M3 hattının Deák Ferenc tér durağından M1 veya M2 hattına bağlantı bulunuyor.
  • Gece 23:00 – 01:00 arası havalimanından çıkacaklar yine 200E’ye binebilir, bu sefer son durak South Pest otobüs garı. Benzer şekilde gece 01:00 sabah 04:00 arasında ise havalimanından 900 nolu otobüs South Pest garına gidiyor. South Pest’ten ise şehir merkezine 950 veya 950A  ile geçilebilir.
  • 7 Euroya otelinize kadar bırakan shuttle tercih edilebilir.
  • Kalabalıksanız ya da paranız varsa 🙂 taksi ile ulaşımın bedeli 25 Euro civarı.

Budapeşte yürüyerek rahatlıkla gezilebilecek bir şehir, fakat mutlaka görülmesi gereken yerler şehrin bir kaç farklı noktasına yayılmış durumda. Ayak tabanlarını şişirmek istemeyenler, 17 – 25 Euro arasında değişen 1-2 günlük BigBus, HoponHopOff, Sightseeing vb otobüs firmalarından birini tercih ederek hem gündüz, hem gece, hem nehri turu yapabilir ayrıca firmaların sunduğu ücretsiz yürüyüş turlarına katılabilir.

Devamı çok yakında geziendo.com’da …

Hakkında esrasakin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top