24 saatte Bergen

24 saatte Bergen

Yürüyerek çok rahat gezilebilecek bir şehir olan Bergen outdoor aktivite adına oldukça fazla seçenek sunuyor.

Norveç’e gelmeden önce okuduğum kaynaklardan birinde şöyle bir not düşülmüştü. “Kızlar bu ülkeyi ziyaret edecekseniz yanınıza makyaj çantası yerine fit bir görünüm sağlayacak spor kıyafetler ve spor ayakkabı götürün!” Haklılarmış 🙂 Ulrike dağına çıkmak için teleferik beklediğimiz yaklaşık 1,5 saat boyunca gözlemlediğimiz Bergenlilerin hepsi çoluk – çombalak da dahil tayt, spor ayakkabı ve sweatshirtten ibaretti.

Yerden 643 metre yükseklikteki Ulrike dağı 7 tepeli şehir Bergen’i kuş bakışı görebilecek en yüksek noktalardan biri. Ulrike 643e çıkmak için Bergen tourist info önünden kalkan turistik otobüslere binip ardından teleferik sırasına giriyoruz. Otobüs + teleferik gidiş dönüş 245 NOK (25 €) , sadece teleferik ise 155 NOK. (Otobüs Mayıs – Eylül 09:00 – 17:00 çalışıyor) Lokal otobüsleri tercih edenler şehir merkezinden geçen 2,3 veya 12 nolu otobüslere binip Haukeland Hospital durağında inmeli.

Ulrike dağı tam bir görsel şölen, bir yanda deniz ve fiyortlar diğer yanda hafiften Karadeniz’i hatırlatan yamaçlara kurulmuş muhteşem evler. Manzara inanılmaz, fakat üzerimizdeki polarlara rağmen oldukça soğuk ve rüzgarlı. İçimiz ısınsın diye dört bir yanı cam olan Skaraperen restaurantta kahve ve internet molası veriyoruz.

Ulrike 643

Ulrike dağından 10 farklı rotada ve 3 farklı seviyede minimum 40 dakika maksimum 3,5 saatlik doğa yürüyüşü yapılabiliyor. Bunun dışında gözümüze çarpan spor aktiviteleri ise halter kaldıran, okçuluk ve baltacılık (bunu ben uydurdum eminim bir adı vardır) yapan ablalar… Sanıyorum bu millet çetin hava koşulları nedeniyle hep güçlü ve dinç olmak zorunda, yapmadıkları spor yok gibi.

Yedi tepeli şehrin bir diğer popüler tepesi 399 metredeki Fløyen. Buraya şehir merkezine 150 metre uzaklıktaki fünükiler ile 8 dakikada çıkılabiliyor. Fünükiler tüm yıl boyunca 08:00 – 23:00 çalışıyor. Tepede cafe & restaurant, hediyelik eşya satan dükkan ve oyun alanları bulunuyor. Yine benzer şekilde 10 farklı yürüyüş rotası çizilmiş. Bu arada Ulrike ile Floyen arasında da bir parkur varmış.

Bu arada 7 dağ demişken diğerleri : Lyderhorn, Damsgårdsfjellet, Løvstakken (474 m), Rundemannen ve Sandviksfjellet (418 m)

Bergen’in göbeğindeki renkli formu ile göze çarpan Bryggen ahşap binaları UNESCO Dünya mirası listesine girmiş yerlerden biri. Bir çok yangın atlatan bölge uzun yıllar boyunca gemi ticaretinin merkezi olmuş. Şu anda cafe, galeri ve dükkanlara ev sahipliği yapıyor. Her bir yapının altında içeri girip keşfedilmeyi bekleyen bir pasaj gizli. Yapıların hemen önünde, sokaklara taşan publarda bir bira molası vermenin tam zamanı. 2 bira biraz fıstık 207 NOK. (21 €)

Norveç’te makul fiyata yenebilecek en en uygun şey kesinlikle deniz ürünleri. Tavsiye üzerine fish market olan adlandırılan bölgeye gidiyoruz. Balık pazarında tezgahtan seçerek taze taze pişirtip yemek ya da ayak üstü bir kaç istiridye götürmek mümkün. İsteyen FishMe vb benzeri restaurantları da seçebilir. Tepeleme bir tabak dolusu karışık deniz ürünü ve tadımlık balina etine 2 kişi 850 NOK (90 €) ödüyoruz. Tabakta yok yok: Istakoz, yengeç, pavurya, jumbo karides ve midye. Balina eti ise görüntü itibariyle kırmızı ete, tad itibariyle ciğere benziyor, bana pek hitap etmedi açıkçası.

Seafood

Sanatseverler için Bergen’deki doğru adres ise Kode.  Edward Munch, Nikolai Astrup, Pablo Picasso ve I.C. Dahl’ın başyapıtlarına ev sahipliği yapan sanat müzesi birden fazla galerisi ile yaşadığımız dönemin sanatçılarını da unutmamış. Hatta Ekim’de çocuk gelinler, kadına şiddet, homofobi ve poligami gibi konulara dikkat çeken Türk sanatçısı Şükran Moral’i de programına dahil etmiş.

Bergen, fiyortları keşfetmek isteyenler için mükemmel bir başlangıç noktası. Unutmadan fiyortlar da UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Turistlerin en çok tercih ettiği 10 -12 saatlik tüm günlük fiyort turları aşağıdaki gibi, biz ilkinden yana kullandık tercihimizi, detaylar için bir tık yeter 😉

Norway in a Nutshell (tüm yıl)
– Sognefjord in a Nutshell (Mayıs – Eylül)
– Hardangerfyord in a Nutshell (Mayıs – Eylül)
– Island Hopping (Solund, Bulandet, Varlandet)

Yarım günlük veya daha kısa tur tercih edenler ise bunlardan birini seçebilir:

– Mostraumen fjordcruise
– Osterfjord fjordcruise
– 1,5 saatlik Bergen sightseeing bot turları

Hediyelik
– Kar taneleri motifli kışlık kazaklar
– Norveç’e özgü simgeleri içeren etamin yastık kılıfları, kitap ayıraçları …
Viking temalı magnet, bardak, hatta Viking şapkası
– Norse mitolojisinde ve İskadinav folklöründe doğa üstü varlıklar olarak biline Troll bibloları

Hediyeleik

Konaklama
3 yıldızlı ve merkezi bir otel olan P-Hotels Bergen’i seçtik. Temiz, düzgün, ücretsiz interneti olan bir otel. Kahvaltı olarak kapıya meyve suyu ve sandwiç içeren bir paket bırakıyorlar. İlk gün kahvaltı edecek yer bulmakta zorluk çektiğimiz için oldukça makbule geçti bu paket kahvaltı.

Ne yesek?
Kahvaltı da genelde kruvasan, donut ve sandwiç tercih ediliyor. Öğlen / akşam kesinlikle balık pazarından deniz ürünleri denenmeli. Bunun dışında Avrupa mutfağından restaurantlar tercih edilebilir. Her yerde 7-eleven var bu arada.

Ulaşım
Oslo’dan trenle gece / gündüz koltukta veya kuşetli olarak 6,5 saatte gidilebiliyor. Tren saatleri için tıklayın.  Havalimanından gelenler için şehir merkezine iki otobüs alternatifi var: Flybussen ve 83 nolu lokal otobüs Skyss.

Hakkında esrasakin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top